Gepubliceerd op 13th Apr 2018

Gewijzigd op 13th Apr 2018

Oude Byzantijnse munten

Byzantijnse munten deel I

Het monetaire systeem van het oude Byzantijnse Rijk werd gecreëerd door Constantijn de Grote. Hij zette de hervormingen van Diocletianus (284-305) voort en maakte een einde aan de inflatie, althans gedeeltelijk.

Hij creëerde een systeem gebaseerd op een gouden munt, een solidus of solid (goud), gemaakt van puur goud (23 ½ k) met een gewicht van 4,4 gr. De solidus beeldt het portret van de keizer af aan de ene kant en verschillende scènes op de achterkant, meestal een scène met een Victory die een kruis vasthoudt.

Er waren ook enkele kleine gouden onderverdelingen, een semissis of halve en tremissis of derde.

De solidus werd gemerkt met de letters OB, wat betekent, als het als letters wordt gelezen, obryzum “puur goud” of als het als een cijfer wordt gelezen, “72”, van één pond goud liet de keizer 72 gouden munten slaan.

Deze munt werd geproduceerd in de keizerlijke munt van Constantinopol en dus is de markering CONOB. Bovendien werden munten als deze geslagen in Thessalonik, Antiochia, Cyzic enzovoort.

Deze gouden munt was bedoeld om te worden gebruikt bij een grootschalige transactie. Goud was een zeldzaam metaal. Het werd gebruikt om het leger te betalen, als cadeau aan de hoge functionarissen van het rijk of in de grote zaken.

De solidus behield zijn waarde en gewicht tot de XI eeuw. Pas in de IX eeuw begon de titel wat lager te worden, rond de 20-22 k.

Ook moet er een situatie uit de 6e eeuw worden genoemd, toen de keizer een aantal specifieke gouden munten sloeg. In plaats van 24 siliqua of 4,4 gram, hadden ze een gewicht van 4,0-4,2 gr., dat is 20-23 siliqua. Natuurlijk kun je het verschil tussen een munt van 4,2 gr. en een munt van 4,4 gr. nauwelijks voelen, maar voor het keizerlijk huis, dat duizenden van dit soort munten sloeg, betekende het een grote economie van goud. Bijvoorbeeld, bij een oplage van 10.000 munten bespaarde de keizer ongeveer 2 kg goud. Deze munten werden geslagen met dezelfde stempels als de normale solidus. Alleen enkele specifieke markeringen, zoals OBXX of +OB+ of iets dergelijks, kunnen het verschil maken.

Deze lichte munten waren bedoeld om te worden gebruikt bij buitenlandse transacties met de barbaarse bevolking.

Het zilver was een zeldzame munt in de oude Byzantijnse samenleving. Constantijn sloeg een munt genaamd siliqua, ongeveer 2,4 gram zilver en 1/24 van een solidus (de naam siliqua werd gebruikt voor een eenheidsmaat voor goud: de zilveren munt kwam overeen met het gewicht van zilver voor een gouden siliqua). Ook werd er een munt genaamd miliarense geslagen, met een gewicht van ongeveer 4 gram. De naam komt van "one thousand", wat betekent dat 1000 zilveren munten zoals deze één pond goud waard zijn.

Deze zilveren munten werden slechts tot 400 geslagen. Daarna werden ze uit de circulatie genomen en werd het slaan ervan stopgezet.

De bronzen munten vormden het zwakke punt van dit systeem. Oorspronkelijk had een follies een gewicht van 12 gr. (304), het daalde naar 8 (307) en 6,5 (309). In 313 heeft het een gewicht van slechts 3 gr. en in 337, het jaar van Constantijns dood, slechts 1,5 gr.

Gedurende de IV eeuw werden verschillende pogingen gedaan en keizers zoals Constantius II of Julianus (361-363) probeerden de problemen op te lossen, maar faalden. In 400 na Christus had de munt, nummus genaamd, een gewicht van 1 gr. en werd gebruikt in lokale uitwisselingen, tegen een tarief van 1/7200 voor een gouden munt.

In 400 na Christus werd de monetaire situatie van het rijk teruggebracht tot één gouden munt, met 2 onderverdelingen, voor universele handel, en een bronzen munt, de nummus, voor lokale handel. Deze duurden tot 498. Voor de periode 498-1453 is de monetaire geschiedenis van het oude Byzantijnse rijk verdeeld in 5 fasen.

De eerste begint met de regering van Anastasius en zijn hervormingen. Het begon in 498 en eindigde rond 750 na Christus. Het wordt gekenmerkt door 3 gouden munten, 5 koperen munten en één zilveren munt, het hexagram .

De tweede tijdsperiode begint rond 750 en eindigt na 1081 en wordt gekenmerkt door de vereenvoudiging van het systeem.

De derde periode begint met de regering van Alexius Comnenus (1081-1118). In 1091-2 introduceerde hij een gouden munt, de hyperperon of "gezuiverd door vuur", en kan gemakkelijk worden getraceerd vanwege de concave vorm, niet plat zoals de vorige. De oude tremissis werd vervangen door een gouden munt, maar met een lage finesse van goud. De zilveren munten werden verlaten en er werd een billon één geïntroduceerd, met slechts 6-10% zilver. Deze munt werd trachea genoemd en is ook te herkennen aan de concave vorm. En ten slotte werd er een nieuwe koperen munt geïntroduceerd, genaamd tetrateron, met een onderverdeling die soms van lood was gemaakt. Dit systeem stortte rond 1204 in, na de val van Constantinopol voor de IVe kruistocht.

In de vierde periode, van kort na 1300 tot 1350, werd een zilveren munt geïntroduceerd die leek op de dukaat van Venetië, de zogenaamde basilicon of de munt van de koning, en een kleine koperen munt, bekend als de assarion.

De vijfde periode begint rond 1350 tot de val van het rijk in 1453 en wordt gekenmerkt door de volledige en totale verdwijning van gouden munten en de terugkeer van zilveren en koperen munten. Het rijk was te arm om gouden munten te hebben.

Byzantijnse munten deel II Goud

De gouden munten

De gouden solidus, geërfd van Constantijn, was lange tijd in omloop.

Voor de VI eeuw weegt deze munt ongeveer 4,35-4,40 gr. en heeft een diameter van 19-21 mm. Aan één kant is de keizer afgebeeld, maar zijn portret is niet accuraat, zonder enige pretentie om een grote gelijkenis te vertonen. De keizer draagt meestal een driekwart of volledig frontale buste, draagt een speer en draagt meestal een harnas.

De keerzijde toont meestal een Victory die een kruis ondersteunt. Vanaf de regering van Justinus II (565-578) wordt de zittende Victory geprefereerd. Vanaf de regering van Maurice Tiberius II (578-582) wordt een Kruis in stappen geprefereerd.

De VIIe eeuw begon met een dramatische gebeurtenis, de regering van Phocas. Hij is de eerste keizer uit die tijd met een baard. Zelfs als de keizer jong is, zoals Constans II (641-668), krijgen ze tijdens hun regering grote baarden en snorren.

Ook uit die tijd, te beginnen met de regering van Heraclius (610-642), bevatten gouden munten doorgaans aan de ene kant het portret van de keizer met een kruis in zijn hand en aan de andere kant zijn beeltenis met zijn zoon of zonen.

Het begin van de 8e eeuw zag een wijziging die werd geïntroduceerd door Justinianus II, die in 692 zijn portret van de voorzijde verwijderde en verving door een portret van Jezus. Aan de andere kant wordt de keizer afgebeeld met een kruis in zijn hand. Maar deze duurden niet lang. De 8e eeuw zag een grote burgeroorlog die werd veroorzaakt door de voorstanders van de heilige voorstelling van de iconen en de voorstanders van het verbannen van de heilige portretten ("iconoclastische keizers").

Opnieuw verscheen de keizer op de munt. Deze keer verschenen aan de ene kant de voorouders van de keizer, meestal de vader en grootvader, en aan de andere kant de keizer en zijn zoon als erfgenaam. Dit was een politiek programma van legitimiteit en helpt ook bij het dateren van de munten, door een duidelijke ketting van deze serie.

Rond 850 werd het portret van Jezus opnieuw gerestaureerd, soms zittend. Dit werd het symbool van de solidus of de nomisma , zoals het in het Grieks heette.

Keizer Nichephoros II Phocas (963-968) introduceerde vanwege financiële problemen een nieuwe gouden munt, genaamd tetrateron, of kwart, kleiner en dikker, in tegenstelling tot de volledige munt, genaamd histamenon , die groot en dunner bleef. Michael IV (1034-1041) maakte voor het eerst een vermindering van de titel, de eerste sinds Constantijn de Grote (308-337). Het moet gezegd worden dat Michael IV vóór zijn keizerlijke titel een geldwisselaar was en de bronnen uit die tijd vermelden zelfs een vervalsing... In 1071, na de nederlaag van het rijk bij Manzikert, was de finesse slechts 8 k van de 24 en soms was het alleen een vergulde munt.

In 1092 introduceerde Alexios I Comnenus een nieuwe gouden munt. Deze had een finesse van 20 ½ k in plaats van de traditionele 24 en werd hyperpera genoemd, wat staat voor "super verfijnd door vuur". Het was een grote (ongeveer 26 mm) en dunne munt, met een concave vorm.

Ook introduceerde Alexios een munt met slechts 6-7 k fine, genaamd trikephala of hagiogeorgata , naar de namen van de types, drie headers of Sint Joris. De voorzijde toont gewoonlijk Jezus of de Maagd en de achterzijde gewoonlijk een staande keizer vergezeld door Jezus, de Maagd of een Heilige.

In 1261 werd het hyperperon teruggebracht tot 15 karaat en 12 tijdens de regering van Andronicus II (1282-1328), met een onregelmatig gewicht. Dit betekende dat de munt werd gewaardeerd op basis van het gewicht en niet op basis van de naam.

De laatste gouden munt werd geslagen door Johannes V en Johannes VI (1347-1352).

Byzantijnse munten deel III Zilver

De zilveren munten.

Zilver was een zeldzame munt in het Byzantijnse Rijk. Het werd niet meer geslagen sinds 400 na Christus toen keizer Heraclius in 615 besloot een munt te introduceren met de naam hexagram (of zes grammata), met een gewicht van ongeveer 6,40 gr. De munt toont de keizer of keizers aan de ene kant en een kruis op treden aan de andere kant.

De munt werd geslagen van 615 tot ongeveer 680, toen deze werd geschrapt als gevolg van het oude systeem van Anastasius en Justinianus, gebaseerd op goud-koper.

Leon III introduceerde in 720 een zilveren munt die bekend staat als de miliaresion, naar een oude munt die geslagen werd door Constantijn de Grote en zijn opvolger. Deze was dunner en breder dan het hexagram en het gewicht was slechts 2 gram. Aan de ene kant staat een grote inscriptie afgebeeld, op 4 regels, met de naam en titel van de keizer en aan de andere kant een kruis op treden (bijvoorbeeld, "Leon door genade van God keizer" in de 8e eeuw werd het woord Romaion , wat "van de Romeinen" betekent, ook geïntroduceerd). Maar het was pas tijdens de regering van Theophilus (829-842) dat deze munt een vast onderdeel werd van het muntstelsel.

In de 10e eeuw beeldde de munt een buste van Jezus af. Het kruis werd uitgebreider, soms met het icoon van de Maagd erin. Vanaf de regering van Basilius II, rond 989, wordt de Maagd met het Kind op één formaat afgebeeld.

Het woog in het begin ongeveer 2 gr. In de X eeuw ging het omhoog naar ongeveer 2,5 en in de XI eeuw zag het een soortgelijk lot als de gouden nomisma.

In 1091-1092 werd deze vervangen door een biljoenmunt, een aspron-trachy , met aan de ene kant Jezus op de troon en aan de andere kant de keizer staand met Jezus, de maagd of een van de heiligen.

Het was een biljoenmunt, met slechts 6-10% zilver en was 1/48 deel van het gouden hyperperon. Men gelooft dat het een kwart was van de oude miliaresion . Het is erg moeilijk om deze munt te onderscheiden van een bronzen munt, alleen de concave vorm kan u helpen deze munten te identificeren. Hij werd in de 14e eeuw gedropt, toen de waarde daalde tot 1/120 voor een gouden munt.

Rond 1300 introduceerde Andronicus een munt die leek op de zilveren dukaat van Venetië. De naam was basilicon , of "de munt van de keizer". In tegenstelling tot de trachy was deze klein en plat en gemaakt van puur zilver. De waarde was 1/12 van een hyperperon. Deze munt overleefde niet lang vanwege het tekort aan zilver en werd kort na 1350 gedropt. In plaats daarvan werd een nieuwe munt geïntroduceerd, genaamd stavraton , naar de naam van het kruis in het Grieks, stavra . Deze munten vervingen de zilveren basilicon , maar ook de gouden munt. Het woog in het begin ongeveer 8-9 gram, ook met een half en een acht. Het werd geslagen tot 1453 (Constantijn XI, de laatste keizer, regeerde van 1449 tot 1453. Pas in 1990 werd een schat van ongeveer 19 stavraton , geslagen door deze keizer, op de markt ontdekt. Het toont aan de ene kant het portret van Jezus en aan de andere kant het hoofd van de keizer.

Byzantijnse munten deel IV Brons

De bronzen munten.

In 498 voerde keizer Anastasius (491-518) een belangrijke verandering door. Hij was een zeer capabele keizer en generaal, maar ook een financieel genie (men zegt dat hij de schatkist zo vol liet, dat deze bijna instortte vanwege het gewicht).

Hij realiseerde zich dat het rijk een goede coopermunt nodig had. Maar alles wat hij had was de lichtgewicht nummus . Hij realiseerde zich dat als hij een monetaire hervorming probeerde, het nergens toe zou leiden. Toch introduceerde hij een aantal zware munten, gemarkeerd met cijfers, als veelvouden van de nummus .

De hoogste was de 40 nummusmunt. Deze was gemerkt met de letter M en woog ongeveer 9 en na 512, 18 gr. De naam van de 40 nummusmunt was follis. De 20 nummusmunt was gemerkt met de letter K, de 10 nummusmunt met I en ook een 5 nummusmunt, gemerkt met E. Vanaf de regering van Justinianus (528-564) nam het gewicht toe, één follis woog ongeveer 25 gr en na 541 daalde tot ongeveer 22. Eén gouden solidus was ongeveer 288 follis.

In de 7e eeuw was de follis afgenomen. In 650 bijvoorbeeld, hadden de follies een gewicht van slechts 3,5 gr. In de 8e eeuw bleef deze situatie voortduren. De decanummia , of I, en de pentanummia , of E, werden voor het laatst geslagen tijdens de regering van Constantijn V (741-775). De halve follies gemerkt met K leefden slechts een klein beetje langer, tijdens de regering van Leon IV (775-780). In de 9e eeuw waren de follies de enige koperen munten in omloop, met een gewicht van 8 gr, net als in de tijd van Michaël II (820-829). Deze munten hebben de keizerlijke figuur aan de ene kant en de naam en titel van de keizer aan de andere kant.

Keizer Johannes I Tzimisces (969-976) introduceerde een follis zonder de naam of figuur van de keizer. Deze anonieme munten beeldden het portret van Jezus af aan de ene kant en de legende Jezus Christus, Koning der Koningen aan de andere kant. Deze hebben een groot aantal typen, van Klasse A 1 tot A 2 (of 3) tot L.

Rond 1071 was het gewicht ongeveer 6 gram. Alexios sloeg enkele bronzen munten zoals deze anonieme, maar in 1091 introduceerde hij een nieuwe bronzen munt, genaamd tetarteron of tetarton. Het was klein en plat en was waarschijnlijk ¼ van een oude follis. Ze werden in grote aantallen geslagen tot de 12e eeuw en beeldden meestal de buste of staande figuren van de keizers en een van de heiligen af, voorstellingen van Jezus, de Maagd en heiligen, en keizerlijke of andere monogrammen.

Er zijn ook halve tetaterons bekend, soms gemaakt van lood.

In de 13e eeuw werd deze munt schaars op de markt vanwege de teloorgang van de billon trachy.

Tijdens de regering van Andronicus II en Andronicus III (1328-41) werd het vervangen door een munt genaamd assaria. De ontwerpen veranderen meestal elk jaar, wat leidt tot een groot aantal typen. Ook werden deze munten geslagen met beperkte technologische middelen en dus is het bijna onmogelijk om een fatsoenlijke munt te vinden, zoals een VF of zelfs een F. Toen in 1367 de stavraton werd geïntroduceerd, werd de assaria vervangen door de koperen denominatie genaamd tournesion en een follaro , een klein muntje van slechts 0,5-1 gr, dat bleef bestaan tot de val van het rijk.

Byzantijnse munten Deel V Follies

Tot de mooiste bronzen munten uit de Byzantijnse tijd behoren de zogenaamde anonieme follies uit de 10e tot 11e eeuw. Deze munten hebben het portret van Jezus Christus op de voorzijde en een grote verscheidenheid aan keerzijden.

Deze soorten munten werden voor het eerst bestudeerd door Wroth. In 1908 was hij de eerste die in zijn boek Catalogue of Imperial Byzantine Coins in The British Museum een beschrijving van deze munten maakte en een benaderende chronologie gaf. Na 20 jaar werden zijn conclusies herzien door Bellinger, die enkele kleine wijzigingen aanbracht. In 1954 bracht Margaret Thompson in haar boek met muntvondsten van de Atheense Agora de laatste definitieve wijziging aan met betrekking tot de beschrijving en de datering van deze munten.

Het is heel vreemd dat vanaf de regering van Johannes I Zimisces (969-976) de bronzen munten van het Byzantijnse Rijk niet langer het hoofd van de keizer droegen. Toch heeft een auteur genaamd Scylitzes ons het formele getuigenis nagelaten dat Johannes bronzen munten uitgaf met het hoofd van de Verlosser en een religieuze inscriptie in het Latijn die Jezus Christus Koning der Koningen (of, volgens een andere vertaling, Keizer der Keizers) betekende.

Munten van dit type werden in de daaropvolgende periode geslagen, tot 1118. Bovendien stond het hoofd van de keizer tot aan de regering van Constantijn X Ducas (1059-1067) niet op munten.

Wroth verdeelde de munten in tien klassen, genummerd van I tot X. Bellinger en Thompson gebruikten letters van A tot L en cijfers voor de subklassen.

Met behulp van de typologie van M. Thompson kunnen deze munten als volgt worden onderverdeeld:

Klasse A 1

Vz. Hoofd van Christus, letters IC-XC aan beide zijden. +„MANOVHΛ rechts en links.

Rv. Legende op 4 regels: IhSЧS/ XRISTЧS/ bASILEЧ/ bASILE. Bloemenornamenten rondom.

Kleine afmetingen, meestal overgeslagen op munten van Nicephorus II Phocas (963-969) en Constantijn VII Porphyrogenitus (913-959).

De datering van deze munten wordt verzekerd door de literaire informatie. Ze werden waarschijnlijk geslagen vanaf de regering van John I Zimiskes en aan het begin van de gecombineerde regering van Basilius II en Constantijn VIII (976-1025). De periode van deze klasse is waarschijnlijk 969 en 989, het jaar waarin Bardas Phocas de usurpator werd gedood door Basilius II.

De overgeslagen munten komen vaak voor.

Klasse A 2

Wat betreft de beschrijving lijkt het op A 1, maar het onderscheidt zich door zijn grotere formaat.

De toename van het gewicht suggereert een periode van welvaart. De datering kan dus worden herleid van 989 tot de dood van Basilius II in 1025, een periode van grote macht voor het rijk. Het is mogelijk dat dit type na 1025 werd geslagen, tot 1028, tijdens de enige regering van Constantijn VIII.

Deze munten zijn niet overgeslagen op andere munten.

Klasse A 3

Bellinger verdeelt deze Klasse A in 3 subtypes. A 1 kleine flans, A 2 intermediaire flans en A 3 grote flans. Thompson bewijst dat de intermediaire flans geen subtype zijn, maar een variatie van de grote en kleine types. Ze gebruikt dus de naam A 1 voor de kleine en A 2 voor de grote.

Klasse B

Voorzijde: Christusbuste. IC-XC aan de zijkanten. +„MANOVHΛ rechts en links.

Rv. Kruis op treden. Opschrift in hoeken van het kruis: IC-XC// bAS-ILE/bAS/ILE.

Deze klasse werd geslagen tijdens de regering van Romein III Argyrus (1028-1034). De datering wordt verzekerd door de overgeslagen munten op de munten van Klasse A 1 en Klasse A 2.

Deze overgeslagen munten komen vaak voor.

Klasse C

Voorzijde: Christusfiguur, ongeveer 1/3 van het lichaam. IC-XC aan de zijkanten.

Rv. Kruis gemaakt van parels. Opschrift in hoeken: IC-XC//NI-KA

Deze munten dateren uit de tijd van Michaël IV de Paphlagoniër (1034-1041).

Deze munten zijn overgeslagen op Klasse A 2 en soms Klasse B.

Klasse D

Voorzijde: Christus op troon met rug, zegenend met zijn rechterhand. IC-XC.

Rv. Opschrift in 3 regels: ISXS/ bASILE/bASIL. Boven kruis.

Deze munt is geslagen tijdens de regering van Constantijn IX Monomachus (1042-1055). Deze munten werden overgeslagen op klasse C en soms klasse B en klasse A 2.

Klasse E

Voorzijde: Christusbuste. IC-XC.

Rv. Opschrift in 3 regels: ISXS/ bASILE/bASILE. Boven kruis. (als klasse D)

Deze munt werd geslagen tijdens de regering van Isaac I Comnenus (1057-1059). Overgeslagen munten zijn bekend in klasse D, maar zijn nog steeds schaars.

Klasse F

Voorzijde: Christus op troon zonder rug, zegenend met de rechterhand. IC-XC.

Rv. Opschrift in 3 regels: ISXS/ bASILE/bASILE. Boven het kruis.

Deze munt is gedateerd 1059-1067. Het is Wroth Klasse V.

Deze munten werden geslagen tijdens de regering van Constantijn X Ducas (1059-1067). Deze munten zijn overgeslagen op Klasse E, C en B en soms op Constantijn X munten.

Klasse G

Voorzijde Buste van Christus. IC-XC

Rv. Borstbeeld van de Maagd. MT-ΘV

Geslagen tijdens de regering van Romanus IV Diogenes (1067-1071). Overgeslagen op eerdere uitgaven en uitgaven van Romanus IV.

Klasse H

Voorzijde Buste van Christus IC-XC

Rv. Patriarchaal kruis.

Geslagen tijdens de regering van Michael VII Ducas (1071-1079).

Klasse I

Vz. Vergelijkbaar met klasse H.

Eerwaarde Latijns Kruis.

Gemaakt tijdens de regering van Nicephoros III Botaniates (1078-1081).

Klasse J

Vz. Vergelijkbaar met klasse H en G, maar met kruis achter het hoofd.

Latijns kruis op halve maan.

Gesticht van 1081 tot 1118, tijdens de regering van Alexius I Comnenus.

Klasse K

Rv. Half-lichaamsfiguur van de Maagd Maria.

Gelijktijdig geslagen met klasse J.

Klasse L

Voorzijde: vergelijkbaar.

Rv. Klein kruispatroon.

Gelijktijdig geslagen met klasse J en K.

Hybride type.

Rv van klasse K

Rv van klasse J

Deze munt is waarschijnlijk geslagen tussen 1081 en 1118 en is zeer zeldzaam.

Het moet gezegd worden dat de datum van deze munt nog onbekend is. We gaven Margaret Thompson data, maar sindsdien zijn er nieuwe wetenschappelijke onderzoeksartikelen verschenen (Grierson, C. Morrison, Sear en ga zo maar door).

Deze munten hebben een bijzonder uiterlijk en zijn meestal de eerste in een verzameling Byzantijnse munten. Mensen vinden ze zo leuk dat deze munten de eerste zijn uit hun toekomstige verzameling.

Vasilita Stefan

1 mensen dit artikel nuttig vonden

Was dit artikel behulpzaam?

Deel dit artikel:

Laatste artikels

Washington Quarters: A Lasting Homage to the US Founding Father

Walking Liberty Half Dollars: Geschiedenis, Waarde en Belangrijke Data

Standing Liberty Quarters: History, Rarity, and Value Guide

Artikelcategorieën

30 artikelen

News

Latest news from Coins Auctioned

10 artikelen

Silver Coin Articles

Silver Coin Articles

12 artikelen

Roman Coins

Articles Relating to Roman Coins.

12 artikelen

Ancient Greek Coins

Articles relating to Coins from Ancient Greece.

3 artikelen

Paper Money Articles

Articles and Information relating to Paper Money.

5 artikelen

Articles Relating to Australian Coins

7 artikelen

French Coins

Coins articles about French Coins

4 artikelen

British Coins

Articles relating to British Coins.

5 artikelen

Auction News

Updates on interesting Lots in auctions around the globe.

4 artikelen

Coin Collecting

7 artikelen

Canadian Coins

Articles and Resources relating to Canadian Coins.

2 artikelen

South African Coins

Articles Relating to South African Coins.

1 artikelen

Russian Coins

Articles relating to Russian Coins.

2 artikelen

US Coins and Currency

Articles regarding Coins and Banknotes from the USA.

25 artikelen