Gepubliceerd op 6th Sep 2023
Gewijzigd op 11th Sep 2023
Beginnen met een verzameling Britse bankbiljetten.
Ik ben altijd een verzamelaar van "dingen" geweest en heb vaak geprobeerd te achterhalen waarom dit zo is. Na jaren van interne reflectie en diepgaande studie concludeerde ik dat ik moest stoppen met proberen het te begrijpen en weer moest gaan verzamelen.
De meesten van ons hebben wel eens iets verzameld, of meerdere dingen. Mijn verzameling begon met sleutelhangers als kind en dat was gewoon omdat "ik er geen had". Als volwassene zijn er een paar dingen die ik verzamel en bankbiljetten is er één van.
Het doel van dit bericht is om een kleine uitleg te geven over bankbiljetten verzameltermen en een beetje advies te geven over verzamelen. Mijn bankbiljettenverzameling is gericht op Britse, Bank of England biljetten , dus dit is wat ik zal gebruiken als referentie, maar het is ook te vertalen naar veel andere landen.
De onderwerpen die ik zal behandelen zijn:
Hoe begin je een verzameling?
Hoe bewaar en onderhoud je een verzameling?
Cijfer geven.
Veranderde, schoongemaakte en geperste noten.
Termen en uitdrukkingen zoals Vervanging, Kolomsortering, Voornaam en Achternaam, Kassier, RADAR, Debden, Referentienummers en Serienummers.
Fouten en eigenaardigheden.
Buiten het gezichtsveld.
Hoe begin je een verzameling?
In de eenvoudigste bewoordingen, koop je eerste biljet, je bent begonnen. Voordat je dat doet, denk na over wat je aangetrokken heeft tot het verzamelen van bankbiljetten en waar je wilt dat je verzameling naartoe leidt. Werd je aangetrokken door de eerste uitgifte van Britannia 10 shilling biljetten (10/)? Zo ja, begin daar. Als het algemener is, begin dan met een plan.
De eerste stap zou zijn om een goed boek te kopen, zoals de selectie die beschikbaar is op Coins-Auctioned.com . De belangrijkste boeken die aanbevolen worden zijn;
Engels papiergeld: Vincent Duggleby, onder redactie van Pam West. (Pam heeft overigens een fantastische voorraad Britse bankbiljetten).
The Banknote Yearbook: Token Publishing. Token Publishing produceert ook boeken en tijdschriften over munten en medailles.
English Paper Money (EPM), vermeldt elke bekende variant van Engelse bankbiljetten vanaf 1694. Het heeft ook een prijsgids, maar onthoud dat het een gids is en dat bankbiljetten u meer of minder kunnen kosten. Het bevat geen Schotse of Ierse bankbiljetten.
Het Banknote Yearbook (BNY) hanteert een iets 'lossere' manier om met alle voorvoegsels en variëteiten om te gaan, wat ik niet prettig vind. Er worden echter wel bankbiljetten van Ierse en Schotse banken vermeld, evenals van de Kanaaleilanden, en er is een sectie over fouten.
Ik ben mijn verzameling op een heel willekeurige manier begonnen, maar je kunt ook op een van de onderstaande manieren beginnen of een combinatie ervan.
Begin met één bankbiljet van elke waarde, 10/, £1, £5, £10, £20 en £50. Het maakt niet uit welke uitgifte of Cashier, het begint gewoon met iets waarmee je gaten kunt opvullen. Naarmate de zaken vorderen, kun je verschillende Cashiers of soorten bankbiljetten toevoegen.
Begin met één bepaalde denominatie en verschillende varianten. U kunt beginnen met een Series A, Britannia, 10/, een Emergency (oorlogstijd) uitgave toevoegen en later een Queens Portrait Issue. Vanaf daar kunt u verschillende kassiers toevoegen voor dezelfde denominatie of verschillende serienummers. Breid dit vervolgens uit met alle prefixnummers of begin met verschillende denominaties.
Bezoek een beurs of kijk online en begin met het stuk dat u 'aanspreekt'.
Of op een manier die voor u prettig voelt.
Van daaruit gaat het naar volledigheid, zeldzaamheden en vreemdheden.
Net als bij het verzamelen van munten is het opslaan van een collectie een onderwerp van discussie. Het is het beste om te beginnen met het verzorgen van een collectie.
Behandel alle bankbiljetten met zorg. Gebruik vingers en geen pincet (naar mijn persoonlijke mening), omdat vingers zacht zijn en minder snel krassen of vlekken op papier maken. Zorg ervoor dat uw handen schoon en droog zijn voordat u bankbiljetten vastpakt. Dit is erg belangrijk, omdat vuil de conditie van een bankbiljet direct en na verloop van tijd kan aantasten. Natte of vochtige handen kunnen problemen veroorzaken met de lak op papier en rimpelingen veroorzaken. Dit klinkt misschien niet als veel, maar het kan de conditie en waarde van een bankbiljet dramatisch beïnvloeden. Neem uw tijd en wees geduldig. Ik heb veel te veel bankbiljetten zien beschadigen doordat mensen ze snel weer in strookjes of mappen wilden stoppen. Ik houd vaak een microvezeldoekje zoals hieronder bij de hand als ik bankbiljetten vastpak, gewoon om mijn vingers mee af te vegen om ze droog en vetvrij te houden.
Microvezeldoekjes zijn ideaal om snel uw handen mee af te vegen als u bankbiljetten vastpakt. Met voorzichtigheid kunt u ze ook gebruiken om vingerafdrukken van papiergeld te verwijderen.
Het bewaren van een verzameling kan lastig zijn. Er zijn veel bankbiljettenalbums verkrijgbaar, net als briefjes/enveloppen/pockets/wallets, de naam hangt af van wie ze verkoopt. Het belangrijkste is om PVC met weekmakers te vermijden. Dit is heel specifiek, maar er is een reden. Zacht PVC geeft na verloop van tijd gassen af die vergeling van bankbiljetten en kopergroen op munten kunnen veroorzaken. Het kan bankbiljetten ook wat brozer maken.
Ik stop mijn hele verzameling meestal in plastic portemonnees en mijn favoriete leverancier is SAFE, maar er zijn er natuurlijk nog veel meer. Zorg ervoor dat de formaten die je koopt comfortabel bij je notities passen, want je wilt ze er niet in proppen. Al deze portemonnees moeten netjes worden bewaard en ik gebruik hiervoor een documentenkluis. Deze dozen zijn geen vervanging voor een kluis of zware beveiliging, maar ze bieden wel enige bescherming tegen vuur en water, maar wat ik fijn vind, is dat ze ook een beetje sfeer buitensluiten en mijn notities in goede staat houden.
Ik ken veel mensen die hun briefgeld in een portemonnee stoppen en vervolgens in een album, zodat ze meer kunnen opbergen in een kleinere ruimte en ze het briefgeld beter kunnen beschermen.
Accessoires voor uw papiergeldcollectie vindt u hier op Coins-Auctioned.com
Cijfer geven.
Gradering is een lastige zaak om als beginner onder de knie te krijgen. De sleutel is om veel bankbiljetten te zien en naar beurzen te gaan wanneer je kunt. Als er een lokale club is, ga er dan heen, want er zullen zeker mensen zijn die graag willen laten zien en vertellen. Dealers zullen ook maar al te graag over gradering praten. Een heel goed begin is om eens te kijken naar de graderingspagina's van de International Bank Note Society, die je hier kunt vinden. Dit is een zeer nuttige bron, waarbij de bewoordingen veel nuttiger zijn dan de afbeeldingen.
De basisniveaus zijn;
Uncirculated (UNC): Een ongerept, ongebruikt bankbiljet dat niet in omloop is geweest of verkeerd is behandeld. Plat, fris, rechte hoeken, felle kleuren en met volledige glans indien van toepassing.
Bijna niet in omloop (AUNC): Vrijwel hetzelfde als hierboven, maar kan een lichte vouw of telsporen bevatten (stel je een bediende voor die zijn vinger aflikt en een stapel telt), maar niets ernstigs.
Extreem fijn (EF): Een mooi uitziend briefje met maximaal 3 lichte vouwen of één scherpe vouw. Het papier en de inkt moeten mooi en helder zijn met de originele glans of schittering. De hoeken mogen heel licht afgerond zijn.
Zeer fijn (VF): Over het algemeen mooi en nog een beetje fris, maar kan meer vouwen, wat meer afronding van de hoeken, mogelijk wat vuil en vlekken van de inkt hebben. Nog steeds een zeer acceptabele plek om te zijn.
Fine (F): Wordt een beetje slap met meer vouwen, vuil en afronding van de hoeken. Er kunnen wat kleine scheurtjes en slijtage aan de randen zijn, maar niet in het hoofdontwerp. Een vreemd gaatje van twee is acceptabel.
Zeer goed (VG): Goed gebruikt, geen knapperigheid, afgeronde en versleten randen. Mogelijk een klein gaatje van hard of herhaaldelijk vouwen. De kleuren zullen niet zo levendig zijn. De notitie moet compleet zijn.
Goed (G): Zeer versleten, zwaar gecirculeerd en slap. Meerdere vouwen, kreukels, vlekken, speldengaatjes, vuil, nietjesgaatjes, gaten van vouwen, kleine scheurtjes. Vaak op geschreven. Er mogen geen grote stukken van het briefje ontbreken.
Redelijk (F): Zoals hierboven, maar slechter. Er kunnen stukken ontbreken, er kan meer geschreven zijn, er kan vuil zijn etc.
Poor (PR): Ja, we zitten nu in het gebied van goed zijn voor knutselpapier en niet veel anders. Alles van het bovenstaande, maar dan slechter. Kan aan elkaar geplakt worden, bijgesneden, eigenlijk alle slechte punten. De enige reden om deze in je collectie te hebben is als ze erg zeldzaam zijn of als je de plek openhoudt voor een beter voorbeeld.
Ik zal proberen om wat foto's van deze cijfers te plaatsen wanneer ik kan, maar ik zal waarschijnlijk alles onder VG overslaan, omdat ik die niet vaak zie.
Wat je altijd moet onthouden is dat beoordelen een subjectieve mening is. Wat ik denk is AUNC, iemand anders denkt misschien UNC en weer een ander denkt EF+. De "+" roept nog een punt op om op te merken (excuse the pun). Heel vaak krijgen 2 notities dezelfde beoordeling, maar de ene ziet er veel beter of slechter uit dan de andere. Dit is waar de "maar het is bijna een EF, veel beter dan een VF" om de hoek komt kijken. Het is niet ongewoon om EF+ te zien, beter dan EF, maar niet helemaal AUNC of AVF, wat betekent dat het bijna VF is.
Er is een trend voor door derden beoordeelde bankbiljetten (en munten) die ik over het algemeen niet leuk vind. Vaak worden stukken in portefeuilles of koffers verzegeld, wat een deel van het plezier van het verzamelen van bankbiljetten wegneemt, namelijk het ermee omgaan (heel voorzichtig natuurlijk). Deze bedrijven zijn er om geld te verdienen en veel beoordelen "zachtjes" om meer herhaalaankopen te garanderen. Dit gebied heeft wat mij betreft nog een lange weg te gaan.
Wat zijn dit? Laten we eerst eens kijken naar het gereinigde en geperste. Reinigen is het wassen of afvegen van een biljet met de bedoeling om het uiterlijk ervan te verbeteren. Dit kan een VF-biljet eruit laten zien als een EF-biljet als er een beetje vuil wordt verwijderd. Wat het vaak doet, is de originele lak van het biljet verwijderen en het een zeer matte afwerking geven. Persen is het platmaken van een biljet, hetzij met druk, zoals een stapel boeken, of met hitte en druk, zoals een strijkijzer. Nogmaals, dit wordt gebruikt om het algemene uiterlijk van een biljet te verbeteren.
Wanneer een noot wordt schoongemaakt of geperst, moet dit worden bekendgemaakt. Wat eruitziet als één cijfer, kan er één of twee lager zijn en de waarde zou er ook één of twee lager zijn.
Met ervaring is het makkelijker om te zien of er iets mis is met een biljet. Dingen om op te letten zijn UNC-biljetten met botte hoeken, waarschijnlijk schoongemaakt en geperst. Een gebrek aan vernis of lak op sommige papieren, schoongemaakt en/of warm geperst. Wat er als reliëfdruk moet worden afgedrukt (zoals Bank of England op veel biljetten) is plat, geperst, warm of koud. Ervaring zal u meer vertellen.
Veranderde bankbiljetten: In de vele jaren dat ik verzamel, heb ik veel veranderingen gezien om stukken er waardevoller uit te laten zien. Ik heb de resultaten gezien van mensen die een extra cijfer in het serienummer hebben gedrukt om er een "zeldzame fout" van te maken, waardoor fluorescentie van het papier werd veroorzaakt of verminderd om "fouten" te maken en nog veel meer. Er zijn ook veel vervalsingen in omloop, waarvan sommige op zichzelf verzamelwaardig zijn. De meest verontrustende ontwikkeling van de afgelopen jaren is de hoeveelheid "foute" polymeer bankbiljetten. Een bepaalde wereldwijde veilingsite had de ene na de andere lijst met zeldzame "foute" polymeer £5 bankbiljetten. De ontbrekende Elizabeth Towers (wat velen zien als Big Ben), een ontbrekend oog, ontbrekende coupures, etc. waren overal. Hoe heeft de Bank of England het zo verknoeid? Dat deden ze niet. Veel mensen zaten thuis met wattenstaafjes en aceton (nagellakremover) om delen van het ontwerp weg te schrobben. Mijn advies over fouten in polymeer bankbiljetten: denk er niet eens aan, tenzij het iets extra's is in plaats van iets dat ontbreekt.
Twee valse fout Polymer £5 bankbiljetten. "Misprints" (links) Mist een oog en het apparaat boven de holografische kroon. Beide zijn veranderd met aceton en geen echte fouten.
Termen en uitdrukkingen.
Sommige hiervan zijn eenvoudig en gemakkelijk, andere zijn wat ingewikkelder.
Kassier: De Bank of England benoemt een Chief Cashier en hun handtekening staat op elk bankbiljet dat tijdens hun ambtsperiode wordt uitgegeven, zo simpel is het. Er is één opmerkelijke uitzondering, namelijk toen de handtekening van David Henry Fitzroy Somerset (DHF Somerset) werd weggelaten uit een uitgifte van het £5-biljet (Duggleby/EPM B343a, BNY BE114).
EPM 343a DHF Somerset £5 biljet met ontbrekende handtekening.
Serienummer: Elk (de meeste) uitgegeven bankbiljet moet zijn eigen unieke serienummer erop gedrukt hebben, net zoals elke auto een kentekenplaat (of kentekenplaat) heeft. Dit is voor identificatie en administratie. Het is belangrijk om aandacht te besteden aan serienummers, want hier komen Replacements, Column Sorts, Words, RADAR en serie-identificatie om de hoek kijken. Op bankbiljetten van de Bank of England volgen serieprefixen, het eerste deel van de nummers, vaak een van de volgende formaten;
Letter, getal, getal: bijv. X41
Nummer, Nummer, Letter: bijv. 41X
Letter, getal, getal, letter: bijv. C01N (een speciale, bekijk de woorden)
Letter, Letter, Nummer, Nummer: bijv. AN01
Schatkistbiljetten hadden serienummers met een letter of getal boven een getal of letter, bijvoorbeeld B boven 50 of 99 boven B.
Eerste en laatste: Deze zijn eenvoudig. Wanneer een nieuw biljet (nieuwe kassier of type) wordt gedrukt, begint het met een bepaald serienummerprefix, bijvoorbeeld een Gill £5 begon met RD01 (eerste run), RD25 zou de eerste serie zijn. De laatste gedrukte biljetten hadden het serienummerprefix SE90 (laatste run) en SE25 zou de laatste serie zijn.
Vervanging: Wanneer bankbiljetten worden gedrukt, worden ze in grote vellen gedrukt en daarna in stukken gesneden. Elk biljet op een vel heeft een ander serienummer, wat helpt om bij te houden hoeveel en wat er wordt gedrukt. Als een vel verknoeid raakt, slecht wordt gedrukt, enz., moet het eruit worden gehaald en worden vernietigd en moet er een nieuw vel met vervangende biljetten worden ingevoegd. De vervangende biljetten hebben een ander voorvoegselnummer om ze te kunnen identificeren terwijl de gegevens worden gecontroleerd, maar de nummers zouden hetzelfde zijn als het vernietigde vel. Vervangende biljetten hebben over het algemeen hogere prijzen omdat ze zeldzamer zijn dan de standaarduitgaven. Voorvoegsels waar u gemakkelijk op moet letten, zijn "M" en "LL". Biljetten van vóór 1948 hadden een complexer formaat.
Kolomsortering: Toen De La Rue het drukken overnam, probeerden ze de verspilling van drukfouten te verminderen. In plaats van het hele vel te schrappen voor een paar notities, haalden ze de notities die oké waren eruit en sorteerden ze in kolommen om ze met nieuwe series te printen. Kolomsorteringsnummers zien er vaak vreemd uit omdat ze buiten het normale nummerbereik vallen.
"Speciale" serienummers: serienummers die meer zijn dan de som der delen;
RADAR: De nummerversie van een palindroom (zoals radar). Bijvoorbeeld 543212345
Woorden: Het is mogelijk om woorden in reeksen te vinden, zoals de letter, het getal, het getal, de letter, het formaat dat C01N, R01L, C01L etc. oplevert. C01N vind ik een bijzonder prettige.
Vaste serienummers: Een herhalend enkelvoudig nummer zoals Prefix en vervolgens 33333333
Miljoen series: Voorvoegsel en dan 1000000 of 2000000 etc.
Technisch gezien zijn deze niet zeldzamer dan de andere. Ik heb een mooie B32N 10/ shilling waarvan er maar één is, dezelfde als mijn iets slechtere C01N, maar de C01N is wenselijker.
"C01N" Opmerking.
Debden Sets: Debden Security Printing heeft een reeks bankbiljettensets uitgegeven en ik moet toegeven dat ik er nog steeds een beetje door in de war ben. Sommige waren "laatste serie" sets en toen werden er hogere laatste series in omloop gevonden. Sommige waren bijpassende series zoals een £5 en £10 met 999500 als serienummer etc. wat best cool is. Kortom, de sets werden uitgegeven om meer (heel veel meer) dan de nominale waarde te krijgen en een verzamelobject te produceren. Ik denk niet dat je een verzamelobject kunt maken, de markt beslist of dat zo is.
Fouten en eigenaardigheden:
Dit is waar het interessant en vaak erg duur wordt. Wat is een fout? Een fout is een onbedoeld defect en meestal uniek. Dit is niet zoals munten, waar veel mensen de term fout gebruiken als ze variatie bedoelen. Bankbiljetfouten zijn meestal individueel. Fouten komen niet vaak voor, het lezen over Vervangingen en Kolomsorteringen hierboven zou dat duidelijk moeten maken.
Onder vreemdheden staat de hoeveelheid experimenten en proeven. Verschillende drukmethoden, papiersoorten en beveiligingskenmerken zijn op bepaalde punten geprobeerd, maar noodzakelijkerwijs als normaal aangenomen. Kijk uit naar verschillende papieren "R-biljetten" (met een kleine R op de achterkant) etc.
"R" Opmerking. Met een kleine R boven BANK OF ENGLAND, bijna onderaan. Dit geeft een Research note aan. Het type R kan variëren en hopelijk kan ik ze in een later bericht behandelen.
Wat zijn fouten? Wat zult u waarschijnlijk zien?
Drukfouten zoals gebieden die te donker zijn afgedrukt, beide kanten van een briefje aan één kant bedrukt, een kleur die ontbreekt, vlekken, gemiste bedrukking, bedrukking op een vouw of kreukel (ontbrekende strook bedrukking), vreemde voorwerpen die de bedrukking verdoezelen. Zoals ik hierboven al zei, wees op uw hoede voor moderne polymeerbiljetten. Ik denk niet dat ik er ooit een echt ontbrekende bedrukking op heb gezien.
Serienummers kunnen ook voor problemen zorgen bij drukkers: hetzelfde serienummer op twee bankbiljetten, ontbrekende serienummers, twee verschillende serienummers op hetzelfde biljet, een ontbrekend cijfer, onjuist afgedrukte nummers (bijvoorbeeld een halve 1 boven een halve 2), enzovoort.
Snijfouten omvatten extra papier, bijvoorbeeld wanneer een stuk papier is omgevouwen voordat het werd gesneden, een verkeerde uitlijning waarbij een bankbiljet te hoog of te laag is gesneden, of een totale verkeerde uitlijning van elk half papiergeld.
Een "Shark fin" snijfout. De hoek van het vel vouwde om voordat het werd gesneden en liet dit extra stuk over. Dit komt veel minder vaak voor bij recentere bankbiljetten. Een bankbiljet als dit verbaast me, want ik kan me voorstellen dat de meesten het zouden afknippen en gebruiken, vooral als je bedenkt wat je destijds met 10 shilling kon kopen. 1 shilling was gelijk aan 12d (12 oude pennies), dus 10 shilling was 120d (120 oude pennies) en in 1948 kon je daarvoor 12 pond (lbs) kaas kopen. In de huidige valuta zou 12 pond cheddar kaas ongeveer £45 kosten, dus je zou kunnen zeggen dat het gelijk stond aan iemand die een £50 bankbiljet verstopt.
Er kunnen ook allerlei fouten optreden, zoals ontbrekende metalen draden terwijl dat wel zou moeten, ontbrekende of extra watermerken, verkeerd uitgelijnde metalen draden en alles wat u maar kunt bedenken dat fout kan gaan.
Een hele belangrijke tip bij het bekijken van verkeerd gesneden (te hoge of te lage) bankbiljetten is om de grootte te controleren. Ik ben de tel kwijtgeraakt van het aantal mensen dat een "fout" heeft gekocht waarbij iemand de rand heeft bijgesneden.
Vreemde zaken zijn onder meer de vele exemplaren, replica's, propagandabiljetten en vervalsingen, waarvan sommige op zichzelf al zeer verzamelwaardig zijn. Het is erg interessant om hedendaagse vervalsingen naast een echt biljet te zien om te zien wat de noodzaak voor innovatie in bankbiljetbeveiliging heeft veroorzaakt. Operatie Bernhard-biljetten zijn vervalsingen, maar ze zijn op zichzelf al zeer verzamelwaardig, en brengen vaak net zulke hoge prijzen op als de echte biljetten. Ik stuur mensen niet vaak naar Wikipedia voor informatie, maar het Bernhard-artikel is vrijwel correct.
Achter de oppervlakte ervan.
Als je begint met het verzamelen van bankbiljetten, moet je jezelf de tijd gunnen om ernaar te kijken, en ik bedoel ECHT ernaar te kijken. Elk bankbiljet is een kunstwerk. Elke lijn op een oud biljet was oorspronkelijk een met de hand gegraveerde lijn, neem de tijd om dit te waarderen. Vergelijk de glans van biljetten, de taal, subtiele veranderingen in kleur, gebruik verschillende lichtbronnen om de watermerken en UV-markeringen te waarderen. Als je de tijd neemt, is er zoveel meer te zien.
Artikel oorspronkelijk geschreven door Damian J Miles en met toestemming overgenomen.
Gerelateerde veilingen
gerelateerde artikelen
De eerste bimetalen munten kunnen worden beschouwd als particuliere uitgaven die dateren uit de 4e eeuw na Christus
11th Apr 2018
Herdenking van een overwinning-Demetrios Tetradrachme met Neptunus en boeg Demetrios was de zoon van Antigonos, een van de generaals van Alexander de Grote. De bijnaam van Antigonos was Monoftalmos of "één oog"
19th Oct 2009
Yellowbacks naar Greenbacks en Back To Gold, iedereen heeft wel eens gehoord van Greenbacks, maar wat dacht je van Yellow Backs? Nou, Gold notes bestonden vroeger als papieren valuta die je kon inwisselen voor Gold coins. Deze werden uitgegeven tot begin jaren 30 en werden Yellow Backs genoemd.
27th Mar 2018
Laatste artikels
Washington quarters zijn 25-cent Amerikaanse munten die sinds 1932 worden uitgegeven. De originele voorzijde is bewaard gebleven, met tientallen varianten en nieuwe keerzijden. Leer de geschiedenis, typen, belangrijke data en fouten op de iconische munt!
Artikelcategorieën
30 artikelen