Gepubliceerd op 10th Sep 2009

Gewijzigd op 29th Aug 2023

Romeinse keizer of niet? Uranius Antoninus 253-254AD

Een van de vele usurpators van de 4e eeuw was Lucius Iulius Aurelius Sulpicius Uranius Antoninus, of gewoon Uranius Antoninus, die van 253 tot 254 n.Chr. regeerde in de oostelijke delen van het rijk. We weten zo weinig over hem dat we niet eens weten of hij een keizer was…

De belangrijkste bronnen voor zijn regering zijn de munten die voor hem geslagen werden in de munt van zijn stad en hoofdstad, Emesa, in het huidige Syrië.

\

Hij was waarschijnlijk een familielid van Heliogabalus, een van de krankzinnige keizers van Rome (218-222), ook geboren in Emesa. Over zijn carrière weten we niets, maar Uranius was waarschijnlijk een van de belangrijkste gouverneurs van het gebied, waarschijnlijk een lid van een lokale familie, zoals Heliogabal, die de Romeinse manier van leven overnam, zoals blijkt uit zijn naam (het eerste deel is puur een Romeinse naam, maar Uranius heeft een Grieks-Syrische oorsprong).

We weten van zijn munten dat hij munten sloeg uit het jaar 253. Maar was hij echt een keizer? De munten hebben niet de titel IMPERATOR CAESAR en AUGUSTUS, de standaardformule voor een keizer.

Bovendien weten we niet of het om antieke of moderne fantasieën gaat over de aureus met zijn naam.

Koop nu met $ 10 korting op uw eerste aankoop

Hij sloeg zijn munten alleen in Emesa en alleen in twee nominale waarden: de aureus voor de Romeinse wereld en de tetradrachme voor de oosterse delen.

De aureus zijn gemaakt van goud en wegen ongeveer 5 gram. De types zijn CONSERVATOR AVG, met de interessante "conische steen" van Emesa, het belangrijkste religieuze relikwie uit het gebied, een steen waar we bij een andere gelegenheid over zullen spreken, FECUNDITAS AUG, met de godin Fortuna met een roer en een hoorn des overvloeds , FORTUNA REDUX, met dezelfde godin zittend op een troon, MINERVA VICTRIX (Minerva de zegevierende godin), met Minerva-Athena met een speer en een schild, SAECULARES AUGG, met een zuil met de titel COS I (voor het eerst consul), SOL ELEGABALUS, met een altaar gewijd aan de heilige steen van de god uit Emesa en ten slotte VICTORIA AUG met een Victory die naar links oprukt, met een krans en een palm, waarschijnlijk een toespeling op een militaire campagne.

Een laatste aureus is heel vreemd. Op de keerzijde staat het volgende opschrift: PM TR P XVIIII COS III P P. De munt wordt bewaard in de Paris Collection.

De legendes kunnen worden gelezen als "geslagen in het 19e jaar van zijn regering, terwijl hij voor de 3e keer consul was". Maar Uranius regeerde slechts twee jaar. En de keizers die zo lang regeerden, zijn er maar weinig. De afbeelding is die van een leeuw met een kroon, die naar rechts loopt, vergelijkbaar met een van Caracalla's munten, ook een lid van een Emesa-familie.

Er zijn nog steeds veel vragen over deze munten.

De tetradrachme zijn munten die speciaal voor de oosterse delen van het rijk zijn gemaakt, naar een oud patroon uit de Hellenistische tijd. Het was gelijk aan 4 drachmen en in theorie aan 4 denar.

De tetradrachme van Uranius Antoninus toont de steen van de god El Gabal, een lokale god die ook door keizer Heliogabalus (218-222) werd aanbeden. Soms is het gebruikelijker om een kameel te aanbidden.

De munten van deze keizer zijn zeer zeldzaam.

Stefan Vasilita

1 mensen dit artikel nuttig vonden

Was dit artikel behulpzaam?

Deel dit artikel:

gerelateerde artikelen

Veiling van zeldzame Aureus-munten voor $ 72.500

Zeldzame Aureus-munten Dit is een van de zeldzaamste munten van het einde van de Republiek, zoals blijkt uit de uiteindelijke prijs van $ 72.500, een bod onder de geschatte $ 75.000.

19th Jun 2009

Geschiedenis van de beroemde middeleeuwse Thaler-munt

Middeleeuwse Thalermunt, was een zilveren munt die in de 16e eeuw in de Duitse gebieden verscheen. In tegenstelling tot de andere munten uit die tijd, gemaakt van zilver en erg klein, slechts ongeveer 1-2-3 g, was de Thaler ontworpen als een zware munt, met een gewicht van ongeveer 27 g, w

11th Apr 2018

Keizers van Frankrijk - zeldzame munten

Keizers van Frankrijk, Deze munten zijn nu zeldzaam, de oplage was laag en ze werden alleen aan de aanhangers van de zaak uitgedeeld. Ook werden deze munten door de heersers van die tijd als gevaarlijk beschouwd en niet zelden werden de eigenaren vanwege de

Laatste artikels

Walking Liberty Half Dollars: Geschiedenis, Waarde en Belangrijke Data

Standing Liberty Quarters: Geschiedenis, zeldzaamheid en waardegids

American Silver Eagles: de kostbare erfenis van de natie

Amerikaanse zilveren adelaars zijn het officiële zilver van de VS, sinds 1986 aangeboden in verbluffende afwerkingen tegen betaalbare prijzen. Leer de belangrijkste data, geschiedenis, waarden en soorten zilveren adelaarsmunten!

12th Aug 2024

Artikelcategorieën

30 artikelen

News

Latest news from Coins Auctioned

10 artikelen

Silver Coin Articles

Silver Coin Articles

12 artikelen

Roman Coins

Articles Relating to Roman Coins.

12 artikelen

Ancient Greek Coins

Articles relating to Coins from Ancient Greece.

3 artikelen

Paper Money Articles

Articles and Information relating to Paper Money.

5 artikelen

Articles Relating to Australian Coins

7 artikelen

French Coins

Coins articles about French Coins

4 artikelen

British Coins

Articles relating to British Coins.

5 artikelen

Auction News

Updates on interesting Lots in auctions around the globe.

4 artikelen

Coin Collecting

7 artikelen

Canadian Coins

Articles and Resources relating to Canadian Coins.

2 artikelen

South African Coins

Articles Relating to South African Coins.

1 artikelen

Russian Coins

Articles relating to Russian Coins.

2 artikelen

US Coins and Currency

Articles regarding Coins and Banknotes from the USA.

24 artikelen