Proofsets: een demonstratie van uitmuntende Amerikaanse munten
Jaarlijkse muntproefsets zijn groepen munten van hoge kwaliteit, elk geslagen met proefafwerkingen, gemaakt door de US Mint voor verzamelaars om te kopen. De munten zijn vergelijkbaar met de in omloop zijnde coupures van dat jaar — penny, nickel, quarter, etc. — in grootte en ontwerp, maar met een hogere kwaliteit slag en afwerking.
De US Mint maakt al sinds het begin van de 19e eeuw proefmunten als verzamelobject, maar pas in 1936 introduceerden ze volledige jaarlijkse proefmuntsets.
Het verzamelen van proofsets is een eeuwenoude traditie in de numismatiek en het verzamelen van munten.
Als u net begint of gewoon meer wilt weten, bent u hier aan het juiste adres. Vanuit onze jarenlange ervaring en opleiding in munten hebben we deze uitgebreide gids voor Amerikaanse jaarlijkse proofsets samengesteld, inclusief de geschiedenis, typen en waarden van deze speciale souvenirs.
Voordat we dieper ingaan op de achtergrond van jaarlijkse proofsets, bekijken we eerst de definitie van proofmunten en -sets.
Hierboven afgebeeld: 2024 jaarlijkse Proof Set van de US Mint | Afbeelding: US Mint, Publiek domein
Wat is een proofmunt?
Historisch gezien waren "proof coins" munten die in omloop waren en die al vroeg werden geslagen om de matrijs (stempel) te testen en het ontwerp te archiveren — vergelijkbaar met "patroonmunten" van nu. Destijds werden ze vaak "specimen"-munten genoemd. Soms worden ze "new die proofs" of "master coins" genoemd.
De moderne definitie van "proof coin" (al sinds de jaren 1800 gebruikt) is een munt die geslagen is voor verzamelaars (niet voor circulatie) via een speciaal proces. De munt wordt minstens twee keer geslagen op speciaal geprepareerde planchets, waardoor deze meer detail krijgt en een helderdere, vaak spiegelachtige afwerking. Dit is wat we bedoelen als we het hier hebben over proof coins.
Proefmunten hebben doorgaans dezelfde samenstelling als de munten die in omloop zijn.
De proofmunten en sets van de Amerikaanse Munt worden geleverd in een beschermhoes met een echtheidscertificaat.
In de loop der tijd hebben Amerikaanse proofmunten verschillende afwerkingen gehad:
Standaard (Briljant / Gespiegeld) : Matte voorgrond (verhoogde ontwerpelementen) en spiegelende achtergrond (plat veld)
Achterkant : matte achtergrond en spiegelende voorgrond
Satijn : Tussen een briljante (standaard) proef- en circulatieslag, minder gespiegeld
Mat : Korrelig, iets ruwere afwerking dan satijn; Wordt vaak bereikt door zandstralen
Matte proefdrukken werden alleen in bepaalde periodes gebruikt, wat ons brengt bij de geschiedenis van de US Mint proefdrukken.
Historische achtergrond
De Amerikaanse Munt introduceerde in de jaren 1850 officieel proofmunten voor openbare verkoop, geïnspireerd door de populariteit van "master coins" die van 1795 tot 1839 door de tweede hoofdmunter Adam Eckfeldt werden gemaakt.
Verzamelaars konden vanaf 1861 proofsets kopen, maar dan in specifieke groepen, zoals gouden muntensets of zilveren muntensets en munten van onedel metaal.
De munt stopte in 1901 met het aanbieden van deze sets en stopte in 1916 helemaal met het aanbieden van proofmunten omdat verzamelaars niet geïnteresseerd leken te zijn en de Eerste Wereldoorlog voorrang kreeg. Dit betekende het einde van het eerste "Proof Era" van de Amerikaanse numismatiek.
Onder deze exemplaren uit de eerste periode bevonden zich enkele matte proefdrukken , zoals de gouden munten uit 1908 en de Lincoln-centen uit 1909-1916.
Eerste jaarlijkse proefsets (1936)
Het verzamelen van munten nam toe en president Franklin D. Roosevelt benoemde in 1933 Nellie Tayloe Ross tot de eerste vrouwelijke (en uiteindelijk langstzittende) directeur van de Munt.
Ross breidde de munt flink uit en introduceerde in 1936 voor het eerst jaarlijkse proofsets voor verkoop aan het publiek — waarmee het tweede “Proof Era” begon dat duurde tot de jaren 60. De proofsets van begin 1936 hadden een satijnen afwerking, maar ze schakelden snel over op de standaard briljante afwerking.
Jaarlijkse proefsets van circulerende munten bleven tot in de jaren 1940 in omloop. De proefproductie stopte van 1943 tot 1949 vanwege de Tweede Wereldoorlog en de behoefte aan militaire medailles daarna.
In 1950 werden de proofsets hervat, maar afzonderlijk verkochte proofmunten werden niet langer aangeboden. Dit bleef zo tot 1965.
Hierboven afgebeeld: Voor- en achterkant van de Special Mint Strike (SMS) Kennedy half dollar uit 1967, beoordeeld met SP68 door PCGS | Afbeelding: PCGS CoinFacts
Speciale Muntsets (1965)
Begin jaren zestig kampte de munt met een wereldwijd tekort aan zilver en munten.
Dus nam het Congres de Coinage Act van 1965 aan, die de samenstelling van alle zilveren munten (behalve de halve dollar, die uiteindelijk in 1970 zilverloos werd) veranderde in een bekleed koper-nikkel samenstelling. Het verwijderde ook munttekens van munten voor de komende vijf jaar, in de hoop verzamelaars ervan te weerhouden munten te hamsteren en naar verluidt het tekort aan munten te verergeren.
Om zich aan te passen aan deze productieveranderingen, stopte de munt met de productie van proef- en proefsets . Toen het tekort in 1965 afnam, bood de munt verzamelaars een alternatief: Special Mint Sets.
De Special Mint Sets (SMS) die in 1965, 1966 en 1967 werden aangeboden, bevatten de coupures van elk jaar, maar met een satijnen afwerking en slagkwaliteit tussen proof en circulated — wat we tegenwoordig "specimen" zouden noemen. In 1965 en 1966 droegen alle SMS-munten het jaar van uitgifte 1964. De enige zilveren munt in elke set was de 40% zilveren Kennedy half dollar.
Jaarlijkse proofsets werden in 1968 hervat , samen met munttekens. De Philadelphia Mint stopte in 1963 met het maken van proofmunten, dus de San Francisco Mint (die alle Special Mint Sets had gemaakt) nam vanaf 1968 de productie van proofmunten over.
Zilveren Proof Sets (1976)
Hoewel alle in omloop zijnde munten zilverloos waren geworden, bood de munt in 1975 en 1976 een zilveren optie aan: de Bicentennial Silver Proof Set , met een kwart, een halve dollar en een dollarmunt, allemaal geslagen in 40% zilver met het speciale muntjaar “1776-1976”.
Zilveren proofsets zouden pas in 1992 terugkeren, toen de Munt de eerste jaarlijkse zilveren proofset introduceerde met dime-, quarter- en half-dollar proofs geslagen in 90% zilver, plus penny- en nickel proofs in hun normale samenstelling.
De jaarlijkse Silver Proof Sets gingen door, met enkele nieuwe toevoegingen:
Silver Premier Sets (1992-1998) : Speciaal verpakt in een sierlijke vitrinekast
Zilver met hogere zuiverheid (2019-heden) : Alle zilveren bewijzen zijn gemaakt van 99,9% zilver
West Point Penny (2019) : Zilveren proofset met voor het eerst een omgekeerde proofpenny van West Point Mint, ter ere van het 110-jarig jubileum van de Lincoln-cent
West Point Nickel (2020) : Zilveren proofset bevat voor het eerst een reverse proof nickel van West Point Mint
Hierboven afgebeeld: Proofmunten in de Prestige Proof Set van 1993-S | Afbeelding: Great Collections
Prestige Proofsets (1983)
In 1983 kwam er nog een jaarlijkse optie uit: de Prestige Proof Set . Naast de gebruikelijke jaarlijkse proofmunten bevatte elke set ook een herdenkingshalf dollar en/of dollar uit dat jaar.
Deze sets werden geleverd in een speciale verpakking die uniek was ten opzichte van standaard proefsets.
De Prestige Proof Sets werden van 1983 tot en met 1997 jaarlijks uitgegeven, behalve in 1985, toen er geen herdenkingsmunten werden uitgegeven.
Moderne bewijssets
Jaarlijks worden er nog steeds proof- en zilveren proofsets uitgegeven, met enkele aanvullingen voor verschillende series sinds de jaren negentig, zoals staatsmunten , presidentiële dollars, America the Beautiful-munten en American Innovation-dollars.
Het grootste aantal munten in een jaarlijkse proofset was 18 in 2009, aangevuld met zes DC & US Territories quarters, vier Centennial Lincoln cents en vier Presidential dollars.
Nu we de geschiedenis en het overzicht hebben, gaan we elke jaarlijkse proofset per jaar bekijken.
Hierboven afgebeeld: Voor- en achterkant van de Washington kwart proof uit 1936, beoordeeld met PR68 door PCGS | Afbeelding tegoed: PCGS CoinFacts , gratis te gebruiken
Lijst met jaarlijkse muntproefsets per jaar
Elk tijdperk van jaarlijkse proofsets sinds de jaren dertig bracht nieuwe ontwerpen, sets en aanvullingen op deze tijdloze verzameltraditie.
Hieronder vindt u een overzicht van de verschillende jaarlijkse proefsets sinds 1936, waarbij de nieuwe ontwerpen cursief zijn weergegeven.
Tenzij anders vermeld, heeft elke proofmunt dezelfde samenstelling als de circulerende tegenhanger.
Jaren 30 tot 40
In deze periode veranderde alleen het ontwerp van nikkel .
1936-1937 : Lincoln cent (tarwe keerzijde), Buffalo nickel , Mercury dime , Washington quarter , Walking Liberty half dollar
1938-1941 : Lincoln cent, Jefferson nickel , Mercury dime, Washington quarter, Walking Liberty half dollar
1942 : Lincoln cent, Jefferson nikkel of zilveren Jefferson nikkel uit oorlogstijd , Mercury dime, Washington kwartje, Walking Liberty halve dollar
Hierboven afgebeeld: 1969 Annual Proof Set met 5 munten, waaronder een Kennedy half dollar van 40% zilver | Afbeelding: Billjones94, CC-BY-SA-4.0
Jaren 50 tot 60
In de jaren 50 verscheen de nieuwe Franklin half dollar, die in de jaren 60 werd vervangen door de Kennedy half dollar. De Roosevelt dime verving ook de Mercury dime.
1950-1963 : Lincoln cent (tarwe keerzijde tot 1958, gedenkteken keerzijde vanaf 1959), Jefferson nickel, Roosevelt dime, Washington quarter, Franklin half dollar
1964 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, Washington quarter, Kennedy half dollar
1968-1969 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, Washington quarter, Kennedy half dollar
Hierboven afgebeeld: Zilveren set uit 1976 met de drie zilveren Washington quarter-, Kennedy half dollar- en Eisenhower dollar proofmunten van het Bicentennial-jaar.
Jaren 70 tot 80
Van 1973 tot 1981 voegde de Munt proefdrukken van dollars toe aan de jaarlijkse sets. De dollar werd één jaar lang vervangen door een token.
In deze periode circuleerden ook proefdrukken van de Bicentennial-munten ter herdenking van de 200e verjaardag van de Amerikaanse onafhankelijkheid.
1970-1972 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, Washington quarter, Kennedy half dollar
1973-1974 en 1977-1978 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, Washington quarter, Kennedy half dollar, Eisenhower dollar
1975-1976 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, Washington quarter (Bicentennial keerzijde), Kennedy half dollar (Bicentennial keerzijde), Eisenhower dollar (Bicentennial keerzijde)
1979-1981 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, Washington quarter, Kennedy half dollar, Susan B. Anthony dollar
1982 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, Washington quarter, Kennedy half dollar, Department of the Treasury token
1983-1989 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, Washington quarter, Kennedy half dollar
Speciale of gelimiteerde edities van proofsets in dit tijdperk:
Zilveren set uit 1976 : 40% zilver – Washington kwart, Kennedy halve dollar, Eisenhower dollar (hierboven afgebeeld)
Zilveren sets 1992-1999 : 90% zilver – Roosevelt dime, Washington quarter, Kennedy half dollar
Prestige Sets 1983-1989 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, Washington quarter, Kennedy half dollar, plus verschillende herdenkingsmunten:
1983 : 1984 LA Olympische Discuswerper dollar
1984 : 1984 LA Olympische Spelen Coliseum dollar
1986 : Vrijheidsbeeld halve dollar & dollar
1987 : Grondwet Bicentennial dollar
1988 : Olympische Spelen in Seoul dollar
1989 : Congres tweehonderdste verjaardag halve dollar en dollar
Hierboven afgebeeld: Voor- en achterkant van 2008-D James Monroe Presidential Dollar Proof met satijnen afwerking | Afbeelding tegoed: PCGS CoinFacts , gratis te gebruiken
Jaren 1990 tot 2000
In deze periode vonden er veel ontwikkelingen plaats in de jaarlijkse proefsets, zoals de toevoeging van de Sacagawea-dollar, staatsmunten en presidentiële dollars.
Andere nieuwe series waren de Sacagawea-dollar, Lincoln Bicentennial-centen en Westward Journey-nikkels.
1990-1998 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, Washington quarter, Kennedy half dollar
1999 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, 5 staatskwartjes , Kennedy halve dollar
2000-2003 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, 5 staatskwartjes, Kennedy half dollar, Sacagawea dollar
2004-2005 : Lincoln cent, 2 Westward Journey nikkelen , Roosevelt dime, 5 staatskwartjes, Kennedy half dollar, Sacagawea dollar
2006 : Lincoln cent, Jefferson nickel (terug naar Monticello achterkant), Roosevelt dime, 5 staatskwartjes, Kennedy half dollar, Sacagawea dollar
2007-2008 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, 5 staatskwartjes, Kennedy half dollar, Sacagawea dollar, 4 presidentiële dollars (satijnen afwerking)
2009 : 4 Lincoln Bicentennial centen, Jefferson nickel, Roosevelt dime, 6 DC en US Territories kwartjes , Kennedy half dollar, Native American dollar , 4 Presidential dollars (satijnen afwerking)
Speciale of gelimiteerde edities van proofsets uit de jaren 90 en 00 omvatten:
Prestige Sets 1990-1997 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, Washington quarter, Kennedy half dollar, plus verschillende herdenkingsmunten:
1990 : Eisenhower Centennial-dollar
1991 : Mount Rushmore Golden (50e) jubileum halve dollar en dollar
1992 : Olympische Spelen Barcelona halve dollar & dollar
1993 : Bill of Rights halve dollar en dollar
1994 : 15e FIFA Wereldbeker halve dollar & dollar
1995 : Burgeroorlog slagvelden halve dollar & dollar
1996 : Centennial Atlanta Olympics Damesvoetbal halve dollar & Herenroei dollar
1997 : Amerikaanse Botanische Tuin dollar
1999-2008 State Quarters Sets : De 4-5 staatskwartaalproeven van het jaar
1999-2008 State Quarters Silver Sets : De 4-5 state quarter proofs van het jaar in 90% zilver
2009 DC & US Territories Set : De 6 DC & US Territories kwartaalproeven van het jaar
2009 DC & US Territories Silver Set : De 6 DC & US Territories kwart proofs van het jaar in 90% zilver
2007-2009 Presidentiële $1 muntensets : De 4 Presidentiële dollar proofs van het jaar
2007-2009 Presidentiële $1 muntensets in zilver : De 4 presidentiële dollar proofs van het jaar in 90% zilver
Hierboven afgebeeld: 2020 America the Beautiful Quarters Silver Proof Set | Afbeelding tegoed: US Mint, Publiek domein
2010 tot heden
In de jaren 2010 verschenen de kwartelseries America the Beautiful en recent de kwartelserie American Women.
Nieuwe ontwerpen zijn onder meer de bijgewerkte Lincoln cent en de Native American dollar met het omgekeerde schild.
2010-2016 : Lincoln cent (Shield-achterkant), Jefferson nickel, Roosevelt dime, 5 America the Beautiful quarters , Kennedy half dollar, Native American dollar, 4 presidentiële dollars (satijnen afwerking in 2010, standaard briljant na)
2017-2021 : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, 2-5 America the Beautiful quarters, Kennedy half dollar, Native American dollar
2022-2025 (tot heden) : Lincoln cent, Jefferson nickel, Roosevelt dime, 5 American Women quarters , Kennedy half dollar, Native American dollar
Speciale of gelimiteerde edities van proofsets in het moderne tijdperk omvatten:
2010-2021 America the Beautiful Quarters Sets : De 2-5 nationale site kwartaalproeven van het jaar
2010-2021 America the Beautiful Quarters Silver Sets : De 2-5 nationale site quarter reverse proofs in 90% zilver tot en met 2018 of 99,9% zilver vanaf 2019
2010-2016 Presidentiële Dollar Sets : De 4 jaarlijkse Presidentiële Dollar Proofs
2010-2016 Presidential Dollar Silver Sets : De 4 jaarlijkse Presidential Dollar Reverse Proofs in 90% zilver
2015-2016 & 2020 Munten en Kronieken Sets : Presidentiële dollar proof (of omgekeerde proof), bronzen (of 99,9% zilveren) Presidentiële Medaille, soms Eerste Echtgenoot bronzen medaille
2012-heden (behalve 2015) Limited Edition Silver Proof Sets : Roosevelt dime, 5 America the Beautiful quarters, Kennedy half dollar en American Silver Eagle proofs in 90% zilver tot en met 2018 of 99,9% zilver sinds 2019
2018 San Francisco Mint 50th Anniversary Set : Hetzelfde als de Silver Proof Set, maar met een omgekeerde proof-afwerking
2018-2032 (tot heden) American Innovation Dollars Sets : De 4 American Innovation dollar proofs of reverse proofs van het jaar
Ook verschillende munthuizen waren betrokken bij de jaarlijkse proefsets.
Munten en productie
In eerste instantie maakte alleen de Philadelphia Mint proofmunten en sets. In 1964 stopten ze met het maken van proofmunten.
De San Francisco Mint nam in 1968 de productie van alle proofmunten en sets over. Alle proofmunten na 1968 hebben een "S"-muntteken (voor San Francisco), tenzij het foutmunten of speciale edities zijn die in Philadelphia of West Point zijn geslagen.
De enige andere vestiging die hierbij betrokken is, is West Point Mint (muntteken "W"). De meeste West Point-proofs zijn American Eagles , maar het heeft ook limited-edition herdenkingsproofs geproduceerd, zoals de 2014-W Kennedy half dollar reverse proof en de 2019-W Lincoln cent.
Wat de oplage betreft, zijn er tussen 1936 en 2022 jaarlijks ruim 143 miljoen proofsets geslagen. Het hoogste aantal jaarlijkse proofsets dateert uit 1976, toen het ruim 4,1 miljoen bedroeg.
De jaarlijkse oplage van moderne proofsets is sinds 2013 gestaag afgenomen. De US Mint verkoopt echter nog steeds jaarlijkse proofsets.
De enige jaren zonder jaarlijkse proofsets zijn 1943 tot 1949 en 1965 tot 1967.
Wat betreft de investering: welke jaarproefsets zijn geld waard?
Hierboven afgebeeld: Voor- en achterkant van de Roosevelt dime error proof uit 1975 "No S", beoordeeld met PR68 door PCGS | Afbeelding tegoed: PCGS CoinFacts , gratis te gebruiken
Belangrijke jaren en opmerkelijke sets
De waarde van een jaarlijkse proofset hangt voornamelijk af van de zeldzaamheid en vraag. Zeldzaamheid kan betekenen: lage oplage, lage overleving, muntfouten of hoge vraag (vaak de eerste in een populaire serie).
Proofs hebben niet zoveel graden , maar een hogere graad (betere conditie) betekent een hogere waarde. Bovendien zijn zilveren proofsets over het algemeen meer waard op basis van hun edelmetaalgehalte.
Daarom vraagt u zich misschien af waarom de zilveren proofset uit 1999 (doorgaans rond de $ 150) zo duur is. Het is namelijk zilver en het is de eerste in de serie met staatsmunten.
Enkele van de meest waardevolle jaarlijkse proofsets zijn:
Proofset uit 1936 : De duurste werd in 2015 voor $ 35.250 verkocht
Proofset uit 1968, "No S" Dime Error : Waarde tot $ 17.000
Proofset "No S" uit 1975, fout met een stuiver : ter waarde van maximaal $ 410.000
1990 Prestige Proof Set, “No S” Cent Fout : De duurste werd in 2004 voor $ 8.265 verkocht
Dit zijn misschien zeldzame exemplaren, maar veel jaarlijkse proofsets zijn toegankelijk voor een breed scala aan budgetten en verzamelaarsniveaus - van beginners tot doorgewinterde experts.
Vier de geschiedenis en uitmuntendheid van de Amerikaanse muntkunde met jaarlijkse proofsets!
Zijn proofmuntensets het kopen waard? Absoluut! Proofmunten zijn de hoogste kwaliteit voorbeelden van de munten van elk jaar, die de culturele en historische evolutie van het land weerspiegelen.
Je hoeft ook niet de meest waardevolle jaarlijkse proofset te kopen. Veel verzamelaars vinden het leuk om van elk jaar een proofset te verzamelen of gewoon een jaarlijkse proofset te vinden van een sentimenteel jaar — zoals je verjaardag of bruiloft.
Bovendien zijn jaarlijkse proefsets een geweldig betekenisvol cadeau voor een geliefde.
Koop vandaag nog jaarlijkse proofsets en andere Amerikaanse munten!
Gerelateerde veilingen
gerelateerde artikelen
Yellowbacks naar Greenbacks en Back To Gold, iedereen heeft wel eens gehoord van Greenbacks, maar wat dacht je van Yellow Backs? Nou, Gold notes bestonden vroeger als papieren valuta die je kon inwisselen voor Gold coins. Deze werden uitgegeven tot begin jaren 30 en werden Yellow Backs genoemd.
27th Mar 2018
Laatste artikels
Artikelcategorieën
30 artikelen